poniedziałek, 16 lutego 2015

Na jakim papierze możemy drukować?

Wydawałoby się, że zakup papieru do drukarki nie jest skomplikowany. A jednak – źle dobrany nośnik może wpłynąć na jakość druku, a nawet stan techniczny urządzenia. Jeśli nie masz pojęcia, jaką gramaturę, kolor i połysk papieru wybrać, zapraszamy do lektury.
Rodzaje
Papier do użytku codziennego
Papier HP Bright White Inkjet do użytku codziennego
Papier HP Bright White Inkjet Sprawdza się podczas drukowania w domu lub w biurze. Jest niepowlekany i w zależności od rodzaju, może mieć różną gramaturę, kolor, różne właściwości. Zasada jest jedna: powinien nadawać się do druku monochromatycznego i kolorowego, pasować do większości modeli drukarek danego typu. Jego jakość musi być na tyle dobra, żeby sprawdził się w różnych sytuacjach, poradził sobie z drukiem zadań domowych, informacji z Internetu, raportów i faktur w biurze.
Kupując papier do użytku codziennego, musisz wziąć pod uwagę rodzaj drukarki, do jakiej będzie on przeznaczony. W sklepach znajdziesz:
Papier uniwersalnyPapier do druku atramentowegoPapier do druku laserowegoPapier do druku igłowego
Specjaliści przekonują, że nie istnieje coś takiego jak papier uniwersalny, podobnie jak nie istnieją uniwersalne opony do samochodu. Ze względu na zupełnie różną technikę działania drukarek atramentowych i igłowych, wyprodukowanie nośnika, który sprawdzałby się zarówno przy użyciu tuszu, jak i proszku, jest niemożliwe. Najlepiej kupować papier przeznaczony do konkretnego rodzaju drukarki.
Wiele rodzajów papieru do użytku codziennego jest zoptymalizowana pod kątem określonego rodzaju druku: monochromatycznego lub kolorowego. Przykłady: papier HP LaserJet jest przeznaczony przede wszystkim do druku w odcieniach szarości, a Epson Color Laser: do kolorowego.
Papier fotograficzny
W dobie popularności fotografii cyfrowej i drukarek fotograficznych, w ofercie producentów nie mogło zabraknąć różnych typów papieru do druku zdjęć. Oto podstawowy podział:
papier fotograficzny do druku atramentowego – atramentowe drukarki fotograficzne są bardzo popularne, przede wszystkim ze względu na wysoką jakość, rozdzielczość, dobre odwzorowanie kolorów. Papier do druku atramentowego cechuje Papier termosublimacyjny, Canon E-P20S
Papier termosublimacyjny, Canon E-P20S się tym, że nie pozwala na rozmazywanie tuszu, który po zetknięciu z jego powierzchnią szybko wysycha. Często jest kilkuwarstwowy, powlekany. W zależności od rodzaju, może być matowy, satynowy, błyszczący.
papier termosublimacyjny – do drukarek fotograficznych, w których zastosowano technologię termosublimacyjną. Do takiego papieru dołączana jest specjalna taśma bawiąca trzech kolorach – różowym, żółtym i niebieskim. Pod wpływem temperatury, kolor przenoszony jest na termoodporny papier. Jakość wydruku zdjęć na papierze tego typu jest dobra, porównywalna z jakością z laboratorium fotograficznego.
papier fotograficzny do druku laserowego – drukarki laserowe nie cieszą się popularnością wśród fotografów, przede wszystkim ze względu na kiepską rozdzielczość, przeciętne odwzorowanie kolorów. Jeśli jednak jesteś posiadaczem takiego urządzenia, kup specjalny powlekany papier przeznaczony do fotograficznego druku laserowego.
Papier fotograficzny może mieć różną gramaturę, grubość, innymi słowy – różną jakość. Najlepszy papier jest przeznaczony do druku profesjonalnego – jest śnieżnobiały, trwały, ma dobra parametry. Przykład – Canon Pro Platinum PT-101.
Inne rodzaje papieru
W odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby użytkowników, producenci pomyśleli o nośnikach do specjalnego zastosowania. Oto przykłady:
papier termotransferowy – to specjalny papier służący do wykonywania naprasowań na koszulkach. Jest przeznaczony do drukarek laserowych albo takich, które stosują do drukowania wysoką temperaturę (na przykład termotranferowych).
papier artystyczny – jeśli marzy Ci się druk reprodukcji, masz spory wybór: w ofercie znajdziesz papier bawełniany, poliestrowo-bawełniany albo wykonany z masy papierniczej, który wydrukuje obraz do złudzenia przypominający oryginał. Papier tego typu znajdziesz między innymi w ofercie firmy Epson.
papier pocztówkowy – chcesz drukować zdjęcia, które będziesz mógł wysłać komuś lub sprezentować w formie pocztówki? Papier wizytówkowy z kolekcji Grecja, Galeria Papieru
Papier wizytówkowy z kolekcji Grecja, Galeria Papieru Firma Canon ma w swojej ofercie papier fotograficzny z pocztówkowymi nadrukami na odwrocie.
papier wizytówkowy – fakturowany, kolory lub biały, gruby papier służący do drukowania wizytówek. Znajdziesz go między innymi w ofercie Galerii Papieru.
papier samoprzylepny – dzięki niemu wydrukujesz nalepki, które możesz wykorzystać np. do oznaczania opakowań płyt. .
papier magnetyczny – posiada magnetyczny podkład, który umożliwia tworzenie magnesów, np. na lodówkę. Znajdziesz go w ofercie firmy Regulus (Signolit).
Papier samokopiujący – bardzo ważny rodzaj papieru, który stosuje się w biurach do tworzenia dokumentów i formularzy samokopiujących. Znajdziesz go w ofercie firmy Xerox.
Podstawowe parametry
Jeśli myślisz, że wybór papieru polega na dopasowaniu rodzaju do drukarki i potrzeb, jesteś w błędzie. Kupując papier, musisz zwrócić uwagę na wiele ważnych parametrów, takich jak:
format (rozmiar)gramaturarozdzielczość drukuklasa
Format
Papier do codziennego użytku ma przeważnie format A4 – taki rozmiar nadaje się do większości biurowych drukarek i kserokopiarek. Inne formaty stosuje się do produkcji papieru fotograficznego czy papieru do zastosowań specjalnych – możesz wybrać papier o rozmiarze standardowego zdjęcia A6 (100×150 mm, format pocztówkowy), karty kredytowej, strony A3 (297×420 mm), A5 (148×210 mm) lub niestandardowy, do zdjęć krajobrazu – 100×200 mm. W sklepach można też kupić papiery wielkoformatowe, do dużych drukarek i ploterów. Oferta jest spora, warto jednak pamiętać, żeby sprawdzić, czy dany format będzie pasować do używanego modelu drukarki.
Kupując papier i porównując ceny, zobacz, ile arkuszy znajduje się w jednej ryzie. W przypadku papieru uniwersalnego przeważnie jest to 200, 250, 500, jednak papier do zastosowań specjalnych, np. fotograficzny, ma zwykle niestandardową ilość arkuszy, o czym warto pamiętać przy zakupie.
W ofercie są też specjalne rolki przeznaczone do ploterów i drukarek wielkoformatowych, które pozwalają na wydrukowanie zdjęć, obrazów o niestandardowych rozmiarach.

Gramatura

Papier fotograficzny o gramaturze 230 g Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości papieru jest gramatura, czyli waga metru kwadratowego podana w gramach. Od gramatury zależy grubość kartek, a co za tym idzie – ich wytrzymałość, a także jakość samego druku.

Do użytku wewnętrznego (w biurze, w domu) i atramentowego druku czarno-białego, wystarczy papier o gramaturze 80 g/m2.

Do drukowania ofert, wypracowań, korespondencji wychodzącej warto użyć papieru o większej gramaturze – minimum 90 g/m2.

Do druku laserowego w kolorze użyj papieru o gramaturze minimum 90-120 g/m2.

Do drukowania zdjęć i fotografii użyj papieru powlekanego o gramaturze minimum 160 g/m2.

Niektórzy producenci oprócz lub zamiast gramatury, podają też grubość kartki papieru mierzoną w mikronach. W przypadku standardowego papieru do użytku codziennego wynosi ona mniej więcej 110 mikronów, większy wskaźnik pozwala wykorzystywać nośnik do drukowania zdjęć.

Przed wyborem papieru o dużej gramaturze, należy sprawdzić, czy producent drukarki dopuszcza druk na tego rodzaju kartkach. Warto pamiętać, że nawet jeśli zakres gramatur papierów ciężkich w przypadku danego modelu urządzenia jest duży, przeważnie kartki trzeba w takim wypadku podawać ręcznie i nie wolno stosować funkcji automatycznego, dwustronnego druku.

Rozdzielczość druku

Ten parametr dotyczy maksymalnej rozdzielczości druku, jaką umożliwia dany typ nośnika i wyrażany jest w dpi (dots per inch, czyli liczba kropek, plamek przypadających na cal kartki). Najprościej byłoby przyjąć zasadę, że im wyższy wskaźnik, tym lepszej jakości papier, niestety nie sprawdza się ona w przypadku wszystkich rodzajów nośników, a najlepszym przykładem jest papier termosublimacyjny, który przy druku o rozdzielczości 300-450 dpi oferuje podobną jakość jak papier fotograficzny do drukarek atramentowych drukujących z rozdzielczością 10-krotnie większą.

Wybierając papier umożliwiający druk z określoną rozdzielczością, warto mieć na uwadze możliwości swojej drukarki i pamiętać, że:
drukarki atramentowe drukują z rozdzielczością do 9600×2400 dpi.
drukarki laserowe drukują z rozdzielczością niższą – do 1200×1200 dpi.
drukarki fotograficzne, termosublimacyjne osiągają rozdzielczość na poziomie 600×300 dpi.

Druk na nośnikach wielkoformatowych wymaga większej rozdzielczości.

Klasa

Papierowi przyznaje się klasy, które określają jego jakość. Oznacza się je literami A,B i C, wśród których często wydziela się jeszcze A+, B+, C+. Papier klasy A to papier najwyższej jakości, zapewniający idealny kontrast, dobre odwzorowanie kolorów.

Wykończenie 

Powlekany czy niepowlekany?

Większość typów papieru do codziennego użytku jest niepowlekana. Oznacza to tyle, że nie posiadają specjalnej powłoki, która sprawia, że papier jest bardziej wytrzymały, mniej przezroczysty. 

Papier powlekany specjalną powłoką idealnie odwzorowuje kolory, pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu. Nadaje się do drukowania obrazów, fotografii.
Kupując papier powlekany, sprawdź, czy jest jedno- czy dwustronny. Ten drugi pozwoli Ci na bardziej ekonomiczny druk.

W ofercie znajdziesz też papier wodoodporny, ze specjalną powłoką, która uodparnia zarówno same kartki, jak i druk, na działanie wody.

Z połyskiem czy bez?

Kolejna ważna kwestia dotycząca wykończenia papieru dotyczy jego połysku. 

W ofercie są ryzy:
- matowe(matt)
- półmatowe (satynowe, satynowane, semi-glossy, semi-matt)
- z lekkim połyskiem (glossy, gloss)
- z wysokim połyskiem (supergloss, hi gloss)

Wybór powinien być podyktowany efektem, jaki chcesz osiągnąć. Pamiętaj jednak, że kolorowe zdjęcia lepiej będą wyglądać na papierze z połyskiem.

Papier satynowany jest przeznaczony przede wszystkim do kolorowego druku laserowego.

Formacja

Dobry papier to taki, którego włókna są rozprowadzone równomiernie. Jak to sprawdzić? Podczas wybierania papieru bardzo trudno, natomiast po kupieniu ryzy można dokładnie przyjrzeć się kartce papieru, trzymając ją pod światło. Powinna być równomiernie prześwitująca, ciemne lub jasne plamy świadczą o słabej formacji.

Pamiętaj, że formacja ma duże znaczenie, jeśli zamierzasz drukować obrazy lub fotografie, które zajmują większość powierzchni kartki. Różnice w jakości i rozprowadzeniu druku mogą być w takiej sytuacji widoczne.

Uwaga na zanieczyszczenia! Papier pochodzący z recyklingu to dobry wybór dla miłośników ekologicznego trybu życia, jednak drobinki zanieczyszczeń sprawiają, że nie nadaje się do drukowania fotografii i obrazków. Dobrze sprawdza się podczas codziennego druku dokumentów.

Jasność

Kolejnym istotnym kryterium wyboru papieru do drukarki jest jego jasność, zwana też białością. Jeśli szukasz kartek, dzięki którym wydrukujesz tekst i obrazy w odpowiednim kontraście, możesz się rozczarować: tanie ryzy zawierają papier o beżowo-szarym odcieniu, w dodatku lekki, o niewielkiej gramaturze. Nie zapewni on wyraźnego druku ani dobrego odwzorowania kolorów.

Współczynnikiem, który pozwala ustalić jasność papieru jest białość CIA, która może wynosić od 140 do 170. Najczęściej spotkasz się z zapisem uwzględniającym granicę błędu, na przykład 146+/-2. 
Uwaga – nie każdy producent podaje ten parametr. Zdarza się, że do pomiaru jasności używa się wartość określającą stopień odbicia światła, wyrażaną w procentach. 80-100 % oznacza produkt dobry jakościowo.

W ofercie znajdziesz też papier kolorowy albo ozdobiony obrazkami, zdjęciami, który użyjesz na specjalne okazje.

Nieprzezroczystość

Dobry papier to taki, który uniemożliwia przebijanie drukowanych zdjęć, tekstu na drugą stronę. Nieprzezroczystość nośnika wyraża się w procentach, np. 90-95 %. Całkowita nieprzezroczystość i zarazem wysoka jakość umożliwiająca druk obustronny, to 100 %.

Gładkość

Gładkość papieru, zwana też szorstkością, wpływa na jakość druku. Do określania gładkości papieru niepowlekanego stosuje się w skalę Bendtsena, natomiast powlekanego – tak zwaną skalę PPS. Oba wskaźniki dotyczą ilości powietrza, które przedostaje się przez powierzchnię papieru w określonym czasie. Zakres wynosi od 50 ml/min do 1200 ml/min. Im większy wskaźnik, tym gładszy, mniej szorstki papier.

Gładki papier to konieczność, jeśli drukujesz dokument zawierający dużo niewielkich obrazków, półtonowych obszarów. 

Papier powlekany jest dużo gładszy niż niepowlekany. Najmniej szorstki jest papier satynowany. Ten ostatni zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów.

Na rynku znajdziesz też papier fakturowany, chropowaty, do specjalnych zastosowań, na przykład do drukowania wizytówek.

Specjalne technologie

Kupując papier możesz spotkać się z nazwami opatentowanych technologii zastosowanych przez producentów celem podniesienia jego jakości. Oto przykłady:

ColorLok® – technologia, która pozwala na natychmiastowe wsiąkanie tuszu w papier, co sprawia, że tekst i obrazki nie rozmazują się, a kolory pozostają wyraźne. Stosuje ją między innymi firma HP.

TRIOTEC® – papier produkowany zgodnie z tą technologią, składa się z trzech warstw, przy czym jedna z nich pochodzi z recyklingu. Obniża to koszty produkcji, zwiększa nieprzezroczystość kartek, dzięki czemu jakość wydruku jest większa. Tę technologię stosuje m.in. firma Mondi.

Producenci i ceny

Wśród czołowych producentów papieru do drukarek znajdziesz firmy takie jak:
Acme
Avery
Canon
Canson
Emerson
Epson
Folex
Galeria Papieru
International Paper (POL)
Konica Minolta
Harman
HP
Ilford
Mondi Group
Regulus
Sigel
Xerox

Życzymy wielu udanych wydruków!